DIETA BOGATA W TŁUSZCZE

0
118

Jesteś na diecie odchudzającej indywidualnie dobranej do Twoich potrzeb? Twój specjalista z pewnością dołożył starań, byś bezpiecznie zrzuciła zbędne kilogramy bez uszczerbku na zdrowiu. Nie zawsze jednak mamy możliwość skorzystania z porad wykwalifikowanej osoby i często układamy sobie codzienny jadłospis sami pod kątem ulubionych potraw i półproduktów. Dlatego też jeśli jesteś w podobnej sytuacji koniecznie sprawdź, czy w Twoim codziennym menu znajduje się odpowiednia dawka tłuszczów. Pozwoli Ci to nie tylko utrzymać organizm w dobrej kondycji czy dostarczyć mu niezbędnej energii, ale i zadbać o optymalną podaż składników odżywczych.

DIETA BOGATA W TŁUSZCZE

 

Kiedy mówi się o tłuszczach w codziennej diecie, być może w pierwszej kolejności przypominasz sobie o maśle i smalcu, czyli tłuszczach, które jednoznacznie kojarzą się z podwyższonym poziomem cholesterolu? A może to olej palmowy znajduje się na Twojej czarnej liście produktów, których bezwzględnie wolisz unikać? Jednak dobre wiadomości są takie, że niektórzy specjaliści podkreślają, iż można spożywać wyżej wymienione oleje w niewielkich ilościach i oczywiście wówczas, gdy stan naszego zdrowia nie wyklucza ich obecności w diecie. Od czasu od czasu więc podsmażona na smalcu lub maśle potrawa jest jak najbardziej dopuszczalna.

TŁUSZCZE ROŚLINNE

Jednak nie ulega wątpliwości, że to właśnie tłuszcze pochodzenia roślinnego są właśnie tymi najbardziej zalecanymi. I nie chodzi tutaj o popularne oleje rafinowane często wykorzystywane do smażenia potraw, tylko te nierafinowane. Ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych wykazują one właściwości korzystnie wpływające m.in. na nasz układ krążenia. Powinny więc znaleźć się w naszej diecie w odpowiedniej ilości lecz jej nie zdominować.

Tłuszcze pochodzenia roślinnego znajdziesz min. w orzechach, pestkach czy w warzywach. Spożywając więc co jakiś czas awokado, również dbasz w ten sposób o zapewnienie sobie odpowiedniej ilości oleju w diecie. Na rynku dostępna jest szeroka oferta olejów roślinnych, których różnorodność może Cię zaskoczyć. Warto zwrócić uwagę na te tłoczone na zimno, bo to właśnie one są najbardziej bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Możesz śmiało dodawać je na zimno do sałatek, przez co dodatkowo ciekawie urozmaicisz ich smak.

TŁUSZCZE ROŚLINNE

DIETA DOROSŁEGO I DIETA DZIECKA

Choć dieta dorosłego i dieta dziecka, różnią się od siebie ze względu na potrzebne składniki odżywcze, witaminy  i zapotrzebowanie kaloryczne, to jednak w obu przypadkach tłuszcze roślinne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i układu odpornościowego. Ponadto w diecie dziecka są one potrzebne do prawidłowego rozwoju organizmu, wzrostu czy rozwoju mózgu. W jaki sposób dostarczyć je w diecie w sposób optymalny i zgodnie z aktualnymi zaleceniami?

O ile u dorosłego nie ma większego problemu z dodawaniem potrzebnych tłuszczów w potrawach, tak w przypadku dziecka, może być to nieco utrudnione. Wybierając pierwszy olej dla dziecko warto przejrzeć ofertę niewielkich olejarni, które tłoczą oleje bezpośrednio przed wysyłką zamówienia. Takie produkty mają wówczas krótki okres przydatności do spożycia, lecz są najbardziej wartościowe.

Wybrany olej, np.: rzepakowy czy słonecznikowy należy podawać na zimno bez obróbki cieplnej, by nie straciły swoich wartości odżywczych. Przykładowo bezpośrednio do przestudzonej kaszki lub zupki. Co ważne, przykład idzie z góry – od nas samych! Dlatego jeśli chcemy nauczyć swoje dziecko zdrowo się odżywiać, sami korzystajmy z dobrodziejstw tłuszczów roślinnych.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here