Ostrygi-Efekt, Zastosowanie / Badania / Kupić?

0
65

Ostrygi-Efekt, Zastosowanie / Badania / Kupić?Ostrygi to produkty rybne pochodzenia zwierzęcego, należące do filum skorupiaków, klasy małży i rodziny Ostreidae. Istnieją różne rodzaje ostryg należących do różnych rodzajów i gatunków; wśród wszystkich najczęściej używanych i znanych z nich z pewnością należą do gatunków ostryg (Ostryga zwyczajna-Ostryga edulis) i Crassostrea (Ostryga Pacyficzna lub Ostryga japońska-Crassostrea gigas).

Ostrygi ostrygi są wielką komercyjną cenną żywnością i mogą być spożywane na surowo lub gotowane. Skorupiaki, oprócz rozprzestrzeniania się na wolności, są przedmiotem hodowli ryb (niedrożności) w wielu częściach planety; cena zmienia się znacznie zarówno w zależności od pochodzenia, jak i odmiany. W kuchni Środkowej i południowej Europy, a także w wielu krajach z widokiem na Morze Śródziemne, ostrygi są jednym z najbardziej popularnych i znanych produktów rybnych.

Ostrygi mają bardzo niskie zużycie energii i zawierają głównie białko; lipidy są rzadkie, ale zawartość cholesterolu wymaga umiarkowanego spożycia. Nie jest to niewielkie ryzyko związane z higieną związaną ze spożywaniem surowych ostryg pochodzących z dzikich lub niezabezpieczonych.

Niektóre ostrygi (nie wymienione powyżej) produkują perły i są szeroko stosowane w przemyśle jubilerskim.

Opis
Zgodnie z oczekiwaniami, ostrygi są skorupiakami należącymi do klasy Małży; wspólne mają zewnętrzną skorupę (valve), która chroni jej miękką część. Zewnętrznie, ten rodzaj zbroi był pomarszczony, płytkowy, nierówny, kolor Biały-Szary Gradient; wewnętrznie wygląda gładko, a kolor jest masa perłowa. Skorupa ostryg, a także przesiewanie zwierzęcia, jest niezbędna do zakotwiczenia tego samego na skałach. Dolny segment jest większy i wklęsły, a górny jest płaski. I

l wewnętrzne ciało ostryg pospolitych jest dyskowate, szaro-beżowe i zielonkawe, graniczące z małymi rzęsami i przymocowane wewnątrz płaskiego zaworu. Na Zewnątrz skorupa działa jak klej na ciałach stałych (skały, słupy, gruzy itp.). Wspólne ostrygi są średniej wielkości, nieco ponad 10 cm, natomiast C. gigas osiąga znacznie większe rozmiary i ma bardzo silny polimorfizm, czyli znaczną nierównomierność ogólnego kształtu; organizacja anatomiczna pokrywa się jednak ze zwykłymi ostrygami.

Kenny biologii
Ostrygi żyją w słonej lub słonawej wodzie, być może bogatej w pozostałości organiczne i małe organizmy, które żywią się przez filtrowanie wody (podobnie jak małże). Kolonizują oscylacje batymetryczne od 0 do kilkudziesięciu metrów głębokości (niektóre pozostają otwarte podczas odpływu) i są obecne w morzach na całym świecie.

Na poziomie europejskim gatunki edulis są uprawiane / uprawiane głównie we Włoszech, Francji i Chorwacji. Oprócz basenu Morza Śródziemnego, wspólne ostrygi są również dobrze obecne na Oceanie Atlantyckim, na Morzu Północnym.
Równolegle ostrygi Pacyfiku (które, jak sugeruje ten termin, są typowe dla tego obszaru) dotarły i skolonizowały zarówno Ocean Atlantycki, jak i Morze Śródziemne. Mają wyższą dystrybucję i plony niż zwykłe ostrygi, co prowadzi do komercyjnego nałożenia na europejskich kuzynów.

Ostrygi w kuchni

Ostrygi w kuchniOstrygi zawdzięczają swoją chwałę niewątpliwie postrzeganemu smakowi w przepisach “surowych”. W rzeczywistości ostrygi nie są jedynymi małżami, które nadają się do podobnego spożycia; małże, przegrzebki, małże, małże itp.
Jeśli chodzi o ostrygi, prawdopodobnie jedyną użyteczną obserwacją jest oczyszczanie surowej żywności. Hodowla ostryg jest już wystarczająco czysta; czasami jednak nadal trzeba nałożyć energiczną szczotkę na skorupę, aby pozbyć się resztek piasku i wszelkich glonów. Jest to szczególnie ważne, ponieważ zarówno w surowej konsumpcji (gdzie jest nadal podawany w skorupie), jak i w tym, co obejmuje gotowanie (smażenie, gratinatura itp.), obecność zanieczyszczeń może wpływać na jej smakołyki. Ponadto ostrygi muszą również mieć dobrą technikę otwierania Doliny; proces ten odbywa się za pomocą specjalnego narzędzia składającego się ze stalowego ostrza (nie zaostrzonego), w kształcie łzy i wyposażonego w uchwyt. Trzymając ostrygi jedną ręką, odpowiednio zabezpieczone charakterystyczną metalową rękawicą, przechodzisz do określenia miejsca, w którym łączą się dwie muszle. To ich, z energią, trzeba włożyć ostrze i wymusić otwarcie zaworów za pomocą dźwigni narzędzia. Uwaga! Dla najbardziej niedoświadczonych zaleca się sprawdzenie, czy na etapie otwierania odłamki skorupy nie dostają się do wnętrza mięczaka. Pod koniec otwarcia ostrygi, a następnie po prostu przyprawić je czarny pieprz (lub biały, w zależności od smaku) i sok z cytryny; dla niektórych jest to również mile widziane połączenie z odrobiną kawioru i / lub z kroplą oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia; absolutnie uniknąć dodawania soli! Woda morska zawarta w ostrygach jest już wystarczająca, aby nadać smakowitemu daniu.

Oczywiście, do spożycia na surowo, odgrywa ważną rolę w wyborze dobrego i bezpiecznego źródła pożywienia, które oprócz zapewnienia świeżości organoleptycznej i jakości ostryg, zapewni pełne zdrowie skorupiaków, chroniąc konsumenta przed toksynami spożywczymi. Niektóre przykłady przeciwdziałających chorobom spożywającym skażone ostrygi obejmują: wirusowe zapalenie wątroby HAV, cholera, zapalenie żołądka i jelit w kale E. coli itp. Oczywiście, kupując ostrygi powinny być żywe, a następnie zapieczętowane i wydzielać przyjemny zapach morza i świeżych wodorostów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu przechowywania najlepiej ich unikać.
Smażenie ostryg jest prawie trywialnym przygotowaniem; po ich umyciu saute z masłem i czosnkiem, zmieszane z białym winem, gdy tylko skorupy zaczną się otwierać. Stamtąd poczekaj na pełne wyklucie (mniej oczywiste niż skorupiaki lub małże)i dodaj mieloną paprykę i świeżą pietruszkę.

Gotowane ostrygi gotuje się, otwierając Skorupiaki (jak opisano powyżej) i powierzchownie zanieczyszczając je” panierką” doprawioną oliwą z oliwek, pieprzem, świeżą pietruszką i czosnkiem. Bardzo miło jest dodać trochę kawioru, kaparów, anchois i pokrojonych w kostkę świeżych pomidorów. Dla niektórych szczypta startego pecorino nie zaszkodzi. Pieczenie odbywa się w piekarniku (lub w salamandrze) w bardzo wysokich temperaturach (>200°C) przez kilka minut (5 do 10).

Charakterystyka odżywcza

Ostrygi są definiowanymi pokarmami o niskim zużyciu energii. Jednak przy jedzeniu z nadwagą mają duże ograniczenie porcji; wynika to ze zmniejszonej strawności pokarmu, która w przypadku nadmiaru może być przyczyną drażniących działań niepożądanych (skurcze żołądka i wymioty, nie należy mylić z objawami możliwego zatrucia pokarmowego). Ostrygi nie nadają się zatem do karmienia osób cierpiących na trudności trawienne (np. ipo i hiperklorydria).
Przypomnijmy, że ostrygi są potencjalnie alergicznymi pokarmami i że ich spożycie nie jest zalecane: ciąża, karmienie piersią i wczesne dzieciństwo.

Charakterystyka odżywczaNależy zauważyć, że ostrygi są skorupiakami zdolnymi do utrzymywania wysokich stężeń wody morskiej; ta cecha nadaje temu wysoką zawartość sodu, pierwiastek potencjalnie odpowiedzialny za występowanie lub zaostrzenie nadciśnienia tętniczego. Ostrygi nie nadają się do diety o niskiej zawartości tłuszczu, dlatego należy je wykluczyć z diety nadciśnieniowej, która może obejmować je tylko sporadycznie.

Pod względem energetycznych składników odżywczych ostrygi różnią się przewagą białka (o wysokiej wartości biologicznej) w porównaniu z cukrami (te ostatnie są obecne w kilku gramach glikogenu) i tłuszczami (z trzech, najbardziej deficytowy element).
Ostrygi są również bogate w cholesterol; ten aspekt okresowo kontekstualizuje je w diecie zdrowej osoby, ale nie wyklucza jej stosowania w diecie osób cierpiących na hipercholesterolemię.

W odniesieniu do soli mineralnych innych niż sód, ostrygi bogate w żelazo (ważne jest, aby uniknąć niedokrwistości z niedoboru żelaza, szczególnie u kobiet w wieku rozrodczym) i wapnia (pomocne w metabolizmie kości, szczególnie w przedmiotach, wzrostu i u osób starszych).

Z witaminowego punktu widzenia ostrygi zawierają dobre równoważne stężenia retinolu (Wit. W). Interesujące jest to, że niektóre rodzaje ostryg (takie jak Olympia) wykazały dobre spożycie witaminy C (38 mg / 100 g – nie wspomniano w tabeli).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here